pátek 23. listopadu 2012

Zásady správného řezání

Zásady správného řezání - listová pila

  • Do řezu se najíždí s naplno běžící pilou, avšak s přední částí saní spočívající na opracovávaném materiálu.
  • Přísuv do řezu tlakem ruky se zmírní, jakmile se sluchem pozná, že přetížený elektromotor snižuje otáčky, což však není nutné u pily s elektronikou udržující konstantní otáčky i při zatížení. Ruka tlačí pilu ve směru roviny řezu a listu a nesmí list tlačit do strany.
  • Končí-li řez v materiálu, nesmí se pila vysouvat za chodu, neboť se tím list může ohnout nebo zlomit. Pila se vypne spínačem, počká se až se pilový list zastaví a teprve potom se pila vysune z řezu kolmo vzhůru.
  • Při řezání zakřivených tvarů se pila natáčí tak, aby se rovina listu pokud možno stáčela ve směru tečny k vyřezávané křivce a list se co nejméně dřel o materiál. Pilou s volným natáčením listu (s funkcí scroll) lze řezat šikmo, do stran i do oblouku bez natáčení pily.
  • Při řezání kovů a keramických materiálů se musí místo řezu chladit, aby se list pily příliš nezahříval. Ocel se chladí řídkým minerálním olejem, hliník směsí petroleje a oleje, tvrzené tkaniny silikonovým olejem. Asbestocementové desky se smáčejí vodou. Bez chlazení se obejde mosaz. K některým pilám se dodávají plastové nádobky na chladicí kapaliny, které se přichytí k plášti pily sponou. Trubička, z níž tekutina po kapkách vytéká, se nasměruje k řezu.
přímočará pila Protool
 
Listová pila Protool BSP 120 E (systainer) - elektronická regulace počtu zdvihů pomáhá přizpůsobit rychlost pohybu pilového plátku povaze materiálu. Čtyřstupňový předkyv a rychlá výměna plátku bez použití nářadí

pátek 16. listopadu 2012

Řezání s paralelním vodítkem

Řezání s paralelním vodítkem u přímočarky

  • Paralelní vodítko, jehož pravítko se zasune do výřezů nálitků na přední straně saní pily a zajišťuje se utažením jednoho či dvou šroubů, usnadňuje přesné podélné i příčné řezy, pokud odřezek není širší než délka pravítka. Lze je využít i na sdružené řezy.
  • Při zkoseném řezání je list pily namáhán více než při kolmém řezu. Šikmé letokruhy dřeva se snaží rovinu řezu přihnout do svého směru. Přítlak saněmi na materiál se musí v tomto případě zvětšit.
  • Delší podélné řezy budou přesné jen při použití vodítek, usazených v hliníkové tvarované vodicí liště.
  • Lze-li k paralelnímu vodítku připojit vodicí (obvykle plastové) kolečko, mohou se kopírovat i křivkové tvary, které by bylo možné zhotovit bez opakované přesnosti jen volným ručním řezem. Je to výhodné např. při výrobě zahradního nebo selského nábytku s křivkovými tvary a výřezy.

úterý 13. listopadu 2012

Základní práce s přímočarou pilou

Před použitím přímočaré pily


Přímočará (listová) pila Milwaukee JS 120 X

Přímočará pila Milwaukee FSPE 110 X - lehký a šikovný vystřihovací nástroj s výborným křivkovým řezem. Vhodné pro práci s rovným i vlnitým plechem.


Zkontroluje se stav přímočeré pily, neporušenost a dostatečná délka kabelu. Při vytažené zástrčce se upne zvolený list. Předtím, je-li to třeba, povolí se držák vodicí kladky a po upnutí listu (podle provedení šroubovákem nebo páčkou upínacího systému), se zatlačí kladka ke hřbetu listu a pevně dotáhne. Poloha saní se nastaví pro kolmý nebo šikmý řez. Aby se zabránilo poškození povrchu materiálu (zejména nábytkových laminovaných nebo dýhovaných desek), použije se list s opačně orientovanými zuby nebo vložka proti trhání a třepení. Při práci v místnosti se přímočará pila napojí k vysavači, který se uvede do chodu dříve než "přímočarka".
Řezaný materiál (obvykle deska nebo prkno) se upne tak, aby kmitající list měl na spodní straně materiálu dostatek prostoru. Velké desky se upevňují přímo na stůl a řežou se na jejich převislé části nebo v mezeře pracovních stolů typu Workmate.
Plocha, na jejíž čistotě záleží více, musí být obrácena směrem dolů. Čára řezu se proto vyznačuje na protilehlé straně desky. Tam k čistotě řezu přispěje vložka proti trhání.
I když s některými pilovými listy lze do měkčích a tenčích materiálů při vnitřním výřezu využít zápichu, jistější je ve vhodném místě provrtat díru (Ø 8-10 mm), z níž se řez vede.

čtvrtek 18. října 2012

Inovace na přímočarých pilách

Inovace pro zvýšení přesnosti, komfortu a bezpečnosti práce u přímočarých pil

  • Plynulá elektronická předvolba počtu zdvihů přizpůsobuje pilu druhu řezaného materiálu. Ovládá se obvykle natočením točítka do jedné z šesti možných poloh.
  • Rychlé upínání pilových listů bez použití klíče či šroubováku. Různí výrobci používají většinou vlastní systém. Zpravidla stačí jednou rukou pootočit upínací páčkou na převodovce a druhou rukou nasadit nebo vyjmout pilový list.
  • Vložka proti vytrhávání třísek, která se zasunuje do saní tak, aby se zvětšila jejich plocha a v okolí kmitajícího listu zůstala jen nejnutnější mezera.
  • Ergonomická rukojeť, mnohdy se změkčeným neklouzavým pryžovým potahem.
  • Nastavení úhlu zkosení sklopením saní aretační páčkou bez použití šroubováku či klíče.
  • Plastová vložka, nasazená zespodu na saně, zabraňující poškrábání řezaného materiálu.
  • Kanálek ve výběžku saní na odsávání pilin při výhozu z řezu, umožňující vést pilu přesněji po rysce řezu.
  • Průhledný plexi-kryt nad místem zápichu listu pily do řezu, chránící prst před úrazem. Navíc spolu s ofukováním udržuje rysku a místo řezu dobře viditelné.
  • Možnost přesného vedení přímočaré pily při podélném řezu podle hliníkové vodicí lišty.
  • Volné natáčení listu kolem vlastní osy (někdy označované jako funkce scroll) pi častém vyřezávání křivkových tvarů s malým poloměrem z překližky či plechu.
  • Zásobník pilových listů v tělese pily.
  • Osvětlení místa řezu integrovaným zdrojem světla na krytu převodovky.
Kompletní sortiment kvalitních a spolehlivých přímočarých pil i přesných a odolných pilových listů s dlouhou životností najdete na BOUKAL stroje-nářadí.

pátek 31. srpna 2012

Ruční kotoučové pily v praxi

Základní práce s ruční kotoučovou pilou

Než začneme pracovat

Nový pilový kotouč se očistí technickým benzinem od konzervačního prostředku, použitý kotouč se tím zbaví pryskyřice, která na něm ulpěla během řezání čerstvého dřeva. Při poklepu kovovým předmětem by nepoškozený (nepopraskaný) kotouč navlečený upínacím otvorem na prst měl vždy kovově zvonit.

Pilový kotouč se nasadí na osazení vřetena mezi spodní a vrchní přírubu, přiloží se podložka a klíčem se utáhne upínací šroub s vnitřním šestihranem. Nemá-li ruční kotoučová pila tlačítkovou aretaci hřídele, zajistí se vrchní podložka při dotahování upínacího šroubu prstencovým klíčem.

Řezaný materiál se upne svěrkami ke stolu tak, aby bylo možno řezat podél jeho okraje v bezpečné vzdálenosti od hrany stolu. Předtím se zkontroluje, nejsou-li v místě řezu hřebíky, jehly, vruty nebo uvolněné vyschlé suky.

Při dělení řeziva nebo desek se nastavuje vždy největší hloubka řezu, protože se tím příznivě zkracuje řezná dráha zubů pilového kotouče a zmenšují se jeho řezné a třecí odpory. Při podélném řezu se naopak nastavuje hloubka řezu jen natolik, aby pilový kotouč při pohledu ze strany přesahoval spodní stranu materiálu pouze o několik milimetrů a jeho nabíhající zuby se mohly do dřeva zařezávat v příznivém úhlu asi 45°. U šikmého řezu (na pokos) se musí počítat s tím, že podle úhlu nastavení se největší hloubka řezu ve srovnání s kolmým řezem zmenší asi o čtvrtinu. Po nastavení hloubky řezu a pokosu se dotáhnou příslušné matice na kotoučové pile a v místě, kde to nebude vadit, se udělá krátký kontrolní řez.


kotoučová pila Narex

Kvalitní kotoučová pila Narex EPK 16 D. Silný motor, který udrží stroj v obrátkách i při vysoké zátěži, stabilní vodící deska, možnost naklonění řezu až do 45°, ochranné kryty vyrobené z hliníku a možnost připojení na vysavač.

Vedení pily do řezu

Kotoučová pila se drží pravou rukou za rukojeť a tlačí do řezu. Palcem se ovládá spínač. Levou dlaní na dlaňové opěrce se vodicí deska lehce přitlačuje na řezaný materiál. Leváci budou pracovat opačnýma rukama. Při řezání stojí obsluha pokud možno čelem k ose budoucího řezu. Správnému vedení pilového kotouče napomáhá rozvírací klín, který je poněkud užší než tloušťka kotouče.

S najetím do materiálu v místě řezu se počká, až kotouč běží na plné otáčky. To platí i pro ponořovací pily.

Přísuv do řezu se volí tak, aby se motor ruční elektrické pily nepřetěžoval - to se pozná citem a sluchem. Právě tady platí rčení "Netlačte na pilu!". Jakmile otáčky přetížením klesnou, zmírní se přísuv do řezu, případně se kotouč uvolní ze záběru a vyčká se, až otáčky opět dosáhnou maxima.

Jestliže se pilový kotouč v materiálu zadrhne (má otupené zuby, nedostatečný rozvod nebo se zarazí o hřebík, což bývá pro zuby likvidační), okamžitě motor zastavíme uvolněním aretačního tlačítka a spínače. Kotouč pil s bezpečnostní spojkou se po zadrhnutí zastaví za rachocení kluzné spojky.

Aby se nepoškodil povrch dýhovaných, laminovaných nebo lakovaných řezaných desek, navléká se na vodící desku plastová krytka.


 
Tesařská kotoučová pila Protool CSP 132 E Set RS. Pozvolný náběh otáček, omezení otáček při běhu naprázdno, ochrana před přehřátím a proudovým zatížením. Profesionální nástroj pro pravé fajnšmekry.

Řezání podle rysky

Linie řezu se vyznačí na hladším povrchu řeziva či desky měkkou tužkou pomocí pravítka. Počítá se při tom s šířkou řezu 3 mm u kotoučů s rozvedenými zuby a se 2,5 mm u pilových kotoučů s velkým počtem zubů SK pro přesný řez.

Dovolí-li to délka kabelu (a při řezání s odsáváním pilin hadice vysavače), postupuje se od zářezu naplno běžícím kotoučem plynule bez zastavení až do konce řezu. Na konci pozor na možnost sevření kotouče. Po linii řezu se vede ruční (akumulátorová, elektrická) kotoučová pila hrotem ukazatele řezu nebo podle rysky ve vybrané drážce na saních.

Řezání s vodítkem podle hrany řezaného materiálu

Vodítko usnadňuje jak příčné řezy, tak zejména delší podélný řez do šíře 15-20 cm, může-li kopírovat rovný a nepoškozený okraj desky či prkna. Nejužší odřezek může mít šířku asi 10 mm - menší šířku neumožňuje přiblížení vodítka k rovině pilového kotouče a ochrannému krytu.

středa 30. května 2012

INOVACE ŠROUBOVÁKŮ

Změny a novinky akumulátorových a síťových šroubováků


  • Dvourychlostní planetové převodovky se třemi až pěti satelity zlepšují účinnost převodů, umožňují klidnější chod stroje, řazení za chodu a díky malým rozměrům je vrtací šroubovák kratší o menší hmotnosti
  • Větší počet stupňů utahovacího momentu, jež se nastavují stavěcím kroužkem, optimalizuje utahovací moment podle práce, druhu materiálu a velikosti vrutů či šroubů
  • Pravý a levý chod se přepíná oboustranným tlačítkovým přepínačem v dosahu prstů ruky, kterou se stroj drží
  • Elektronická brzda zkracuje doběh vřetena po vypnutí, což urychluje zejména utahování šroubů či vrutů v řadě
  • Oboustranné akumulátory umožňují měnit těžiště stroje podle práce (vrtání / šroubování) a umožňují přizpůsobit šroubovák pro práci v omezeném prostoru
  • Přídavné držadlo lze našroubovat vpravo i vlevo, aby to vyhovovalo pravákům i levákům
  • Nová generace elektromotorů se zvýšenou životností usnadňuje údržbu díky volnému přístupu k uhlíkovým kartáčům
  • Celokovová sklíčidla s automatickým blokováním vřetena umožňují upínání nástrojů jednou rukou
  • Ergonomicky tvarované rukojeti a držadla s měkkým obložením a neklouzavou úpravou tlumí vibrace
  • K optimálnímu a bezpečnému přenosu energie z akumulátorových bloků přispívají samočistící kontakty
  • Vrtání a šroubování v malém prostoru umožňují úhlové nástavce

úhlový nástavec k vrtačce
Taky si myslíte, že v jednoduchosti je krása? Při vrtání za roh to platí dvojnásob - úhlový nástavec na pružné hřídeli umožňuje vrtání a šroubování v těch nejkrkolomnějších pozicích

  • Spojování částí nábytku kovovými čepy s plastovými zámky vyžaduje vrtat díry nebo šroubovat vruty a šrouby někdy jen několik mm od rohů a hran, což průměr sklíčidla neumožňuje. Pro tyto případy je určen excentrický nástavec

pátek 25. května 2012

Vrtačky - směr vývoje

Kam směřuje vývoj vrtaček?


  • Místo převodovky s posuvným dvojkolím se uplatňují jednorychlostní, dvourychlostní nebo třírychlostní planetové převodovky, které dovolují výraznější redukci otáček, zaujímají menší prostor a přispívají ke zkrácení celé vrtačky. Název je odvozen od využití ozubených kol - satelitů - konajících dva rotační pohyby. Otáčejí se kolem své osy a zároveň obíhají kolem centrální osy převodovky jako planeta okolo slunce.
  • Lepší vyvážení vrtačky v ruce a zkrácení její délky až o třetinu dovoluje pistolové uchopení stroje s osou motoru různoběžnou s osou vřetena a se snímatelným zadním držadlem.
  • Rukojeti a držadla se tvarují ergonomicky tak, aby držení vrtačky bylo bezpečné a pohodlné. Zeštíhlení jejího tělesa dovoluje spolehlivější uchopení.
  • Bezpečnostní spojka při zaseknutí nástroje prokluzuje a chrání obsluhu před prudkým vzrůstem reakčního momentu, jakož i převodová kola vrtačky před poškozením.
  • Umístěním uhlíkových kartáčů elektromotoru na otočné desce pro rezervaci chodu se prodlužuje jejich životnost.
  • V rukojeti je úložný prostor pro náhradní sadu uhlíků.
  • Do přídavného držadla lze uložit několik vrtáků nebo šroubovacích dříků.
  • Automatický zámek vřetena usnadňuje výměnu nástrojů a jejich upnutí ve sklíčidle.
  • Pro tesařské vrtání, šroubování nebo vykružování větších otvorů ve zdivu či k pohonu míchadel jsou určeny vrtačky s velkým krouticím momentem (Hi-Torque) 40÷100 Nm.
 
jádrová vrtačka
 
Vývoj vrtaček vede i ke specializovaným nástrojům, jako je tato jádrová vrtačka s diamantovou vrtací korunkou. Umožňuje ruční vrtání i upnutí do stojanu, vrtání na sucho i s výplachem. 

pátek 18. května 2012

Moderní elektronářadí - typické znaky

Příznaky moderního elektronářadí

  • Co nejlepší poměr užitné hodnoty a ceny.
  • Elektromotory se svařovanými kolektory a rychlovýměnnými uhlíky. Bandážované rotory přesně vyvážené na digitálních automatech při výrobě, pro brusky s pancéřovaným vinutím a zástřikem vinutí epoxidovou pryskyřicí, prachotěsná ložiska a labyrintové těsnění na ochranu elektromotoru před agresivním prachem.
  • Pokročilé konstrukční prvky jako např. planetové převodovky s kovokeramickými čepy na bázi ZrO2, zalévaná nebo uzavřená ložiska, labyrintové těsnění na ochranu před agresivním prachem
  • Předvolba otáček a řídicí elektronika s bezztrátovou plynulou regulací otáček umožňující pozvolný rozběh nástroje, jakož i udržování otáček při zatížení zejména u brusek a kotoučových pil. U profesionálních brusek elektronická diagnostika.
  • Robustní, ale co nejlehčí převodové skříně z hliníkových či hořčíkových slitin. Pláště, kryty a držadla z rázuvzdorného a recyklovatelného polyamidu.
  • Ergonomické držení a optimální vyvážení strojů při práci. Rukojeti a držadla s neklouzavou úpravou, u úhlových brusek a příklepových vrtaček s antivibrační vrstvou. U jednoručních strojů zeštíhlení pláště v místě držení a zploštěné elektromotory.

příklepová vrtačka
 
Kvalitní příklepová vrtačka Metabo - kovová převodová skříň, štíhlé tělo a protiskluzová rukojeť. Na obrázku i s praktickým dorazem.

  • Upínání nástrojů bez pomocného nářadí do rychloupínacích sklíčidel a hlav nebo s rychloupínacími (SDS-plus, SDS-max, SDS-top) či výměnnými systémy (např. FastFix, Fix-Tec, SDS-click, apod.).
  • Bezpečnostní spojky se sníženou hlučností, chránící ruce obsluhy, nástroj i stroj při nárazu na překážku nebo při zaseknutí. Doběhové brzdy u brusek a pil, které zkrácením doběhu nástroje urychlují práci a zlepšují jejich bezpečnost.
  • Integrované odsávání prachu např. turboventilátorem do připojeného textilního vaku nebo přípojkou pro externí odsávání vysavačem.
  • U elektronářadí o příkonu menším než 500 W zjevný přechod na operativnější akumulátorové provedení.
  • Ukládání strojů a nástrojů do stavebnicově sestavných schráněk, které usnadňují udržování pořádku v dílnách, na montážích a mobilních pracovištích.

Široký výběr spolehlivého, výkonného a moderního nářadí hledejte na 

http://shop.BOUKAL.cz/elektricke-naradi/

nebo na

 http://shop.BOUKAL.cz/akumulatorove-naradi/

středa 16. května 2012

Také chcete vědět více o elektronářadí?

Píšeme blog o elektrickém ručním nářadí

Nespočet knih a článků v odborných časopisech někdy s nadšením, jindy kriticky podrobně popisuje rychlý pokrok techniky ve všech oborech - od stavebnictví po automobily, nadzvukové letouny a rakety. Zatímco např. o domácích elektrických spotřebičích vycházejí pěkně ilustrované propagační články, mluví se o nich v rozhlase a denně je prezentuje televize v reklamě, o elektrickém ručním nářadí se dočteme jen zřídka - nejspíše, když se rozhodujeme pro koupi vrtačky, pily či brusky a vybíráme podle komerčního katalogu.

Je to macešské k technice, která zdokonalila a urychlila ruční práci a znásobila tak síly i výkony člověka. Vždyť i na výrobě automobilů a letadel se vedle obráběcích center a robotů podílejí různé druhy elektronářadí. Stavebnictví by dnes bez elektrického nářadí stěží mohlo existovat. Na své si s moderním nářadím přicházejí řemeslníci všech oborů, a také majitelé domácích dílen.
obráběcí centrum
 
Obráběcí centrum - univerzální CNC frézka F150 TC od firmy Optimium - typický zástupce moderních obráběcích center

Předkládaný článek, jehož vytvoření podporuje jeden z největších prodejců elektrického ručního nářadí, obráběcích strojů a nástrojů - Shop.BOUKAL.cz s několikaletou tradicí, má proto ukázat, že také obor elektronářadí hraje důležitou roli v současném světě. Uplatněním pokročilých technologií, ergonomických zásad, použitím lehkých slitin a konstrukčních plastů, elektronizací, průmyslovým designem se elektrické ruční nářadí dostává na špičkovou úroveň. Je bezpečné, podle potřeby univerzální - výměnou nástrojů se hodí na různě pracovní operace - nebo naopak specializované pro použití ve výrobě.

Jednotlivé články věnované typickému druhu elektronářadí si všímají jeho konstrukce, vysvětlují jeho funkci, seznamují s použitím nástrojů a doporučují správné pracovní postupy. Nechybí ani popis technických inovací podporujících výkon i komfort práce pro lepší praktické výsledky. To by Vám mělo usnadnit výběr z velmi široké současné nabídky elektrického ručního nářadí - jak řemeslníkům, tak domácím kutilům.

Budete-li mít jasnou představu, jaké elektrické nářadí si koupit, navštivte náš internetový obchod na http://Shop.BOUKAL.cz a najděte si Vámi zvolený stroj nebo nás kontaktujte, rádi pomůžeme :-)